Pole morficzne (biologiczne)
Autor książki ”Nowa nauka życia” Rupert Sheldrake stawia hipotezę, że każdy system biologiczny jest regulowany przez tzw. pola organizujące, zwane polami morficznymi, służące jako wzór form i zachowań. Wpływ tych pól jest niezależny od odległości, jest tak samo silny z daleka jak i z bliska. Hipoteza przyjmuje, że za każdym razem gdy chociaż jeden osobnik danego gatunku przyswoi nowe zachowanie, tzw. pole przyczynowe dla gatunku zostaje zmienione. W związku z tym jeżeli dane zachowanie jest powtarzane przez długi czas, wytworzony rezonans morficzny oddziałuje na cały gatunek. Dla tego zjawiska Sheldrake zaproponował nazwę pole morfogenetyczne. Pole to wpływa na inne pola, bez względu na odległość i bez opóźnienia czasowego.
Rezonans morficzny
Znakomity biolog i antropolog Lyall Watson w swojej książce zatytułowanej „Lifetide” opisuje fenomen nazwany zasadą setnej małpy. Na wyspie przeprowadzono eksperyment, w trakcie którego dodano do diety małp nowy składnik, a mianowicie brudne, świeżo wykopane słodkie ziemniaki. Małpy przez pewien czas nie były nimi zainteresowane do czasu, aż jedna z nich umyła ziemniaki w pobliskiej rzece. Małpa włączyła nowy składnik do swojej diety oraz nową czynność i z czasem zaczęła uczyć tego inne małpy ze swojego stada. To co stało się gdy prawie sto małp nauczyło się danej czynności do dzisiaj jest niewytłumaczone. A mianowicie inne małpy mieszkające na innej odseparowanej wyspie, pozbawione styczności z pierwszym stadem zaczęły robić to samo od pierwszego kontaktu ze słodkim ziemniakiem. Po prostu wzięły ziemniaka, umyły go w rzece i zjadły, choć był to ich pierwszy z nim kontakt.
Watson odkrył, że opanowanie nowej umiejętności przez określoną grupę osobników na jednej wyspie, powoduje automatyczne i natychmiastowe przyswojenie tej umiejętności przez inne małpy znajdujące się na odseparowanych od siebie wyspach. Zaobserwowano, że jeżeli wystarczająco duża liczba osobników danego gatunku nauczy się nowego zachowania lub ich organizm uzyska dodatkowe cechy, to rezonans morficzny spowoduje, że są one prawie automatycznie nabywane przez pozostałych osobników tegoż gatunku. W związku z tym zjawisko to tłumaczyłoby dlaczego kolejne pokolenia szczurów potrafią szybciej pokonywać labirynt, którego wcześniej nie widziały. Wreszcie uzyskalibyśmy odpowiedź na pytania dlaczego termity, które są ślepe potrafią budować tak fascynujące gniazda? Jak to jest możliwe, że stada ptaków i ławice ryb wykonują jednocześnie te same ruchy bez fizycznego kontaktu z innymi osobnikami ze stada? Aktualnie jest to jedyna teoria, która może wytłumaczyć takie oraz podobne zachowania występujące naturalnie w przyrodzie.
Pole morficzne (biologiczne)
Pole morfogenetyczne organizuje zachowanie jednostek biologicznych.
Pole morficzne – Splątanie kwantowe
Pole kwantowe, na najniższym możliwym kwantowym poziomie bardzo subtelnie oddziałuje na cząstkę. To oddziaływanie dokonuje się za pośrednictwem fal, które działają jak informacja i wpływają na spiny dwóch cząsteczek ustawiając je w przeciwnych do siebie kierunkach. W związku z tym pomiar polaryzacji jednej cząsteczki, da nam informację o polaryzacji drugiej, bliźniaczej. Będzie ona identyczna z wyjątkiem przeciwnego znaku. Nazwano to zjawisko „splątaniem kwantowym”. Ma ono kilka niesamowitych właściwości np. stan całego układu jest lepiej opisany niż stan poszczególnych jego części, może występować pomiędzy układami w różnym czasie. Są to rzeczy, które nie występują w fizyce klasycznej.
W mechanice kwantowej to co nazywamy atomem jest organizowane przez kwantowe pole informacji i w związku z tym nie istniej możliwość dokładnego pomiaru konkretnej cząstki dlatego, że już sam efekt pomiaru wpływa na badany obiekt i jego właściwości. To właśnie to pole wpływa na konkretny atomom i nadaje mu jego konkretne w danej chwili znaczenie. Pole kwantowe zawiera informację na temat całego otoczenia, przeszłości oraz wszystkich możliwości z tym związanych, które to dane regulują obecną aktywność cząstki. Pole organizujące występuje wszędzie dlatego nie ma możliwości oddzielenia się od niego oraz zablokowania jego wpływu.
Wydaje się, że pole morfogenetyczne działa na podobnej zasadzie i jest ono odpowiedzialne za organizację wszystkich jednostek biologicznych. Wszytko wskazuje na to, że są one wyposażone w genetyczne programy działania, które wpływają na kształt organizmów. Dodatkowo informacje przekazywane przez pole morfogenetyczne mają wpływ min. na szybkość uczenia się, sposób i formę komunikowania, umiejętności, nawyki.
Zobacz również: Bioakustyka